Księżyc

Znajdujesz się właśnie na Ziemi. Wyobraź sobie, że jest już noc. Podnosisz swą głowę w górę i czujesz się, jak na spacerze po naszym Srebrnym Globie! Ale nie dziś, lecz ok. 68 mln lat przed naszą erą. Skąd to porównanie? Otóż wtedy nasz Księżyc był znacznie bliżej Ziemi niż teraz, przez co był dużo większy i moglibyśmy mu się przyjrzeć zdecydowanie lepiej! Tak tak, dinozaury, gdy jeszcze żyły, mogły napawać się takim oto widokiem.
Nasz naturalny satelita niestety nam ucieka… Nie jest to niebotyczna prędkość, bo wynosi raptem niecałe 4 cm na rok. Wiemy to, ponieważ misje Apollo 11, 14 i 15 pozostawiły na powierzchni Księżyca specjalne odbłyśniki, w które kieruje się promień lasera. Następnie mierzy się bardzo precyzyjnie czas powrotu wiązki na Ziemie.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w ubiegłym roku świętowaliśmy 50 rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu dokonanego w misji Apollo 11 w składzie: Neli Armstrong, Buzz Aldrin, Michael Collins. Przyziemienie lądownika ‘Eagle’ – czyli Orzeł, miało miejsce 20 lipca 1969r. Spróbuj odnaleźć to miejsce na naszym pneumatycznym globusie, który masz przed sobą. Pomoże Ci w tym umieszczona poniżej grafika…

Księżyc, przez to, że ma mniejszą masę, wytwarza słabsze pole grawitacyjne. Ile na Księżycu ważyłby człowiek o masie 100 kg ziemskich? Masa Księżyca jest mniejsza od masy Ziemi. Zatem grawitacja oddziałuje 6 razy słabiej – czyli ze 100 kg wagi robi się nam 17 kg.
Ile Ty byś ważyła na Srebrnym Globie? Zapewne większość pań się ucieszy… choć może i niekoniecznie aż tyle…
Nasz rodzimy Księżyc jest piątym co do wielkości w Układzie Słonecznym spośród księżyców. Na powierzchni możemy dostrzec „oceany i morza”, góry i równiny oraz kratery. Próżno jednak szukać wody w stanie ciekłym na Księżycu. To starożytni Grecy, patrząc w stronę Księżyca wyobrażali sobie właśnie wodę w miejscach o nieco ciemniejszej powierzchni. Podobnie jak i nasza galaktyka – Droga Mleczna, zawdzięcza swoją nazwę mitologicznym wierzeniom o rozlanym mleku przez Rzymskich Bogów.