Merkury

Jest pierwszą planetą Układu Słonecznego.. Mogłoby się wydawać, że jest to najgorętsza z planet, bo znajduje się w końcu najbliżej Słońca, ale nic bardziej mylnego! Nie jest najgorętsza. Za to jest planetą o największych wahaniach temperatur! W ciągu doby, która trwa 59 dni ziemskich, temperatura osiąga za dnia wartość ponad 400 st. z kolei nocą, spada ona do -163. Zaś rok – czyli obieg wokół Słońca, trwa tam 88 ziemskich dni. Merkury jest pierwszą, a jednocześnie jedną z kilku planet skalistych Układu Słonecznego. Czy to znaczy , że jest zbudowana ze skał? Dokładnie tak, podobnie jak Ziemia, Wenus i Mars, ale o nich nieco później. Po wejściu do wnętrza naszego modelu moglibyśmy zobaczyć prawdziwy meteoryt – oktaedryt, który składem chemicznym przypomina właśnie powierzchnię Merkurego. Ponadto doświadczylibyśmy także różnic temperatur, ale na szczęście, w nie aż tak szerokim spektrum.
Merkury na naszym niebie jest obiektem trudnym w obserwacji. Co prawda znajduje się całkiem blisko nas (w skali kosmicznej), ale równie blisko jest z niego do Słońca. Przez to właśnie ginie on w jego blasku. Można go tylko obserwować, gdy jego oddalenie na orbicie okołosłonecznej jest największe.
Merkury posiada nieproporcjonalnie duże, żelazno-niklowe jądro w stosunku do płaszcza skał. Swoim rozmiarem przypomina naszego ziemskiego satelitę, więc aby nie „odlecieć” w kosmos z jego powierzchni, może warto byłoby zastosować buty z magnesami, które zwiększyłyby naszą przyczepność. Jedna z teorii mówi, że być może doszło w przeszłości do kolizji Merkurego z innym dużym ciałem niebieskim, na skutek czego wspominany płaszcz w dużej mierze odpadł.
Zanim przemieścimy się do kolejnej planety, warto przyjrzeć się bardzo szczegółowej powierzchni widocznej na modelu, sfotografowanej przez sondę MESSENGER, która po wykonaniu 4105 okrążeń planety i ponad 277 tys. zdjęć, zgodnie z planem rozbiła się o powierzchnię Merkurego. Zaś w 2025r. na orbicie znajdzie się europejsko-japońska sonda kosmiczna BepiColombo, której zadaniem będzie m.in. poszukiwanie wodnego lodu w kraterach na powierzchni planety.