Częściowe zaćmienie Słońca – 10 czerwca 2021r.

10 czerwca 2021r. na terenie Polski można było obserwować częściowe zaćmienie Słońca, które ostatni raz mieliśmy okazję podziwiać aż 6 lat temu. Nie było ono zbyt spektakularne z uwagi na niewielką część tarczy Księżyca, która przysłoniła naszą Dzienną Gwiazdę, ale i tak w wielu miejscach podjęto próbę zaobserwowania tego zjawiska. W tym celu Stowarzyszenie POLARIS-OPP zorganizowało tego dnia pokazy teleskopowe i transmisję on-line za pośrednictwem programu Zoom. Pomimo faktu, że z uwagi na zagrożenie COVID-19 siedziba pozostawała nadal zamknięta, obserwacje odbywały się na zewnątrz przy budynku siedziby naszej organizacji, gdzie dostępne były teleskopy czy ławeczki dla oczekujących na swoją kolej. Zaćmienie można było podziwiać przez teleskop z filtrem H-alfa (Coronado), a także przy użyciu metody rzutowania obrazu z teleskopu tradycyjnego Sky-Watcher 130mm. Było to również drugie takie zaćmienie, które relacjonowaliśmy na żywo on-line za pośrednictwem Internetu. Kilka dni później odbyło się podsumowanie i relacja osób organizujących to wydarzenie we współpracy z naszą organizacją:

Relacja zaćmienia i spotkanie z koordynatorami

Oprócz pokazów w Sopotni Wielkiej, koordynatorzy Stowarzyszenia POLARIS – OPP wraz z Kołem Astronomicznym LOŻA, zaprosili na boisko szkolne przy Liceum Ogólnokształcącym w Żywcu, gdzie od godz. 12:00 można było również podziwiać tarczę Słońca przez teleskop Coronado (i nie tylko). Dodatkowo jednak w ten sam dzień przy stanowiskach obserwacyjnych rozlokowany został 5m., pneumatyczny model Słońca wraz z kolekcją meteorytów, literaturą i pracami młodzieży. Osoby posiadające ze sobą smartfon z czytnikiem kodów QR mogły posłuchać specjalnie przygotowanego audio-przewodnika po wystawie w ramach projektu “Misja po Układzie Słonecznym” Stowarzyszenia POLARIS – OPP.

Tabliczka z kodem QR do wysłuchania audioprzewodnika nt. Słońca.
Pneumatyczny model Słońca przy LO im. M. Kopernika w Żywcu.
Model Słońca przy LO w Żywcu.

Podczas transmisji, która rozpoczęła się o godz. 11:30 przekazaliśmy również dokładny instruktarz, jak w bezpieczny sposób obserwować zaćmienie Słońca przez swój teleskop oraz na co szczególnie zwrócić uwagę. Pogodę dodatkowo można było śledzić za pośrednictwem naszych urządzeń pomiarowych z ogródka dydaktyczno-pomiarowego ASTROMETEO. Zapraszamy serdecznie do kolejnych działań bezpośrednich bądź zdalnie – pogodnego nieba!

Zapowiedź tego nietypowego wydarzenia opublikowały również media, jak np. Radio ESKA Beskidy:

https://www.eska.pl/beskidy/juz-jutro-na-polskim-niebie-mozemy-ogladac-czesciowe-zacmienie-slonca-czesciowo-przysloni-ja-ksiezyc-aa-NcEC-gari-UCL6.html

Wszystkie pokazy i transmisje były tego dnia realizowane bezpłatne, w ramach wspierania działań misyjnych Stowarzyszenia POLARIS – OPP, realizującego przedsięwzięcie pt. “Misja po Układzie Słonecznym”.