Misja po Układzie Słonecznym podczas VI. Bystrzańskiego Festiwalu Filmowego

19 września 2021r. w Bystrej (gmina Wilkowice), odbyła się ekspozycja planety pneumatycznej Wenus wraz z warsztatami w jej wnętrzu. Stowarzyszenie POLARIS – OPP został zaproszone tym samym do udziału i wzmocnienia edukacyjnej strony VI Bystrzańskiego Festiwalu Filmowego “Promyk Kina”. Planeta Wenus będąca jednym ze składników wystawy “Misja po Układzie Słonecznym”, po raz pierwszy została rozstawiona jako samodzielna atrakcja, a więc weryfikacji poddana została jej skuteczność w zwiększaniu zainteresowania uczestniczących osób. Łącznie przez kilka godzin odwiedziło ją blisko połowa wszystkich widzów Festiwalu Filmowego, czyli ok. 30 osób, z czego sześć rodzin zdecydowało się na pełne warsztaty w środku z efektami specjalnymi.

Planeta pneumatyczna Wenus w Bystrej.

Wydarzenie dodatkowo zostało urozmaicone hybrydową prelekcją astronoma i wicedyrektora Planetarium Śląskiego zarazem – Damiana Jabłeki, który mówił m.in. o odkryciach planet pozasłonecznych i aktualnych trendach w badaniach kosmosu. W prelekcji uczestniczyło ok. 20 osób bezpośrednio i również około 20 osób on-line za sprawą transmisji realizowanej przez Stowarzyszenie POLARIS – OPP w programie Zoom. Zdaniem organizatorów nie bez wpływu była tutaj pandemia COVID-19, która mocno zdeterminowała tegoroczną frekwencję Bystrzańskiego Festiwalu Filmowego.

Uczestniczące osoby w pokazach i warsztatach z udziałem planety Wenus.

Pomimo niesprzyjających już, jesiennych warunków pogodowych (wyjątkowo zimny dzień) oraz powracających okoliczności pandemicznych, impreza została zaliczona do udanych, a efektem długoterminowym było zgłoszenie się dwóch seniorów – pasjonatów astronomii, do bliższej współpracy z naszą organizacją w ramach kolejnych działań stałych, jak projekt obserwacji nieba z teleskopami.