EkoRajd – zmiany klimatu

W dniu 10 lipca 2021r. na terenie amfiteatru w Węgierskiej Górce odbył się jeden z EkoRajdów Lokalnej Grupy Działania “Żywiecki Raj”, do którego organizacji zaproszono Stowarzyszenie POLARIS – OPP wraz z dwoma swoimi planetami pneumatycznymi – Wenus oraz Ziemia z “Misji po Układzie Słonecznym”. Ta niebywała ekspozycja okazała się doskonałą okazją do sprawdzenia funkcjonowania autorskiego wnętrza obu stanowisk ekspozycyjno-doświadczalnych, w których przeprowadzano okresowe warsztaty dot. szeroko pojętej ekologii.

Ekspozycja planety Wenus i Ziemia pod amfiteatrem w Węgierskiej Górce.

W planecie Ziemia można było bowiem m.in. wysłuchać informacji o znaczeniu wody dla naszego życia, poznać nietypowo wyeksponowane modele roślin czy zwierząt zamieszkujących naszą planetę, a nawet rozwiązać prosty quiz ze znajomości geograficznej. Z głębi dobywały się odgłosy puszczy amazońskiej, można było poczuć chłodny powiew wilgotnego wiatru czy podłoże z miękką trawą pod stopami. W śluzie pneumatycznej przed wejściem do wnętrza stanowiska ziemskiego, dostępne były również akcesoria do warsztatów dla zwiedzających, jak m.in. pirometr, tablet z ziemskimi efektami specjalnymi czy symboliczne czapeczki z hasłem: “Chrońmy klimat na Ziemi!”.

Namiot i wejście do planety Ziemia pod amfiteatrem w Węgierskiej Górce.

Diametralnie innym światem był ten obok, wyeksponowany we wnętrzu pneumatycznego modelu planety Wenus. Przed wejściem, jeszcze w śluzie pneumatycznej, osoby uczestniczące w zwiedzaniu proszone były o założenie kombinezonów, okularów ochronnych na oczy, ochraniaczy na obuwie czy czepków i rękawic. Mimo to i takie zabezpieczenie nic by nie dało w przypadku znalezienia się na prawdziwej powierzchni Wenus, gdzie panują warunki ekstremalnego efektu cieplarnianego – takiego, jaki zagraża w przyszłości naszej Ziemi. W naszym modelu panowało raptem ok. 40st. C., gdy tymczasem na Wenus jest ponad +450 stopni Celsjusza! W ramach krótkich warsztatów z objaśnieniem zjawisk, pomiarem temperatury powietrza czy skał znajdujących się na żółtawym symbolicznie od siarki podłożu, szokiem dla zwiedzających były pojawiające się błyskawice i głośne grzmoty, tak jak to ma miejsce na drugiej planecie od Słońca. Nikt jednak nie odważył się zostać wewnątrz modelu planety, gdy nadciągał symulowany opad kwaśnego deszczu…

Namiot i wejście do planety Wenus pod amfiteatrem w Węgierskiej Górce.

Puentą tych warsztatów było zrozumienie problemu, jaki może już za kilkadziesiąt lat dotknąć naszą cywilizację z uwagi na zmieniające się warunki klimatyczne na Ziemi. Co innego gdy tylko się mówi, a co innego, gdy możemy tego “doświadczyć” – choćby w symbolicznym wymiarze.

Uczestnicy Eko Rajdu LGD Żywiecki Raj w Węgierskiej Górce.

W bezpośrednich warsztatach udział wzięło 75 osób, a około kolejne 40 przyglądało się z zewnątrz wyeksponowanym planetom pneumatycznym wraz z tunelami wejściowymi. Całości towarzyszyły dodatkowo pokazy Słońca przez teleskop z filtrem ha-alfa, który obsługiwali nasi koordynatorzy i koordynatorki ze Stowarzyszenia POLARIS – OPP oraz innych instytucji współpracujących przy projekcie “Misja po Układzie Słonecznym”. 

Przeczytaj pełną realizację Eko Rajdów LGD “Żywiecki Raj” w 2021r.:
http://www.zywieckiraj.pl/operacje-wlasne/zywieckie-ekorajdy/476-podsumowanie-zywieckich-ekorajdow