W dniach 16-29 sierpnia 2021r. w gliwickim centrum handlowym FORUM odbyła się pełna wystawa interaktywna “Misja po Układzie Słonecznym” (z możliwością wejścia do wnętrz planet). Ponad 20 osób było zaangażowanych w nietypowy montaż, a następnie obsługę stałą (8h./dzień) aż 12 elementów ASTROEVENTU, w skład którego weszły nie tylko planety Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, ale i Słońce oraz Księżyc wraz z pneumatycznym modelem rakiety Ariane 44LP. Ta niebywała ekspozycja prezentowana po raz pierwszy w pełnej wersji z warsztatami na terenie Śląska, spotkała się z gigantycznym zainteresowaniem ze strony uczestników, którzy ustawiali się w długie kolejki jeszcze na kilka godzin przed codziennym otwarciem zwiedzania z przewodnikami.
“Misja po Układzie Słonecznym” to nowatorska i nietuzinkowa realizacja, której głównym elementem jest możliwość nie tylko obejrzenia z zewnątrz (z użyciem QR kodów) ośmiu planet oraz Księżyca i Słońca, ale i także odbycia swoistego rodzaju “wyprawy” do wnętrza kilkumetrowych modeli ciał niebieskich, zlokalizowanych w określonym obszarze.
Tak właśnie było podczas dwutygodniowej wystawy w CH FORUM, gdzie na dwóch piętrach galerii wyeksponowane zostały zarówno planety skaliste, jak i gazowe giganty z możliwością wejścia do ich środka za pomocą specjalnych śluz pneumatycznych, spełniających jednocześnie rolę miejsca przygotowawczego przed zwiedzaniem. Uczestnicy niewielkimi grupami liczącymi ok. 6-8os. byli zapraszani przez koordynatorów i koordynatorki Stowarzyszenia POLARIS – OPP do odbycia wspólnych warsztatów, przechadzając się określonym, planetarnym szlakiem od namiotu do namiotu. Początkowo oprowadzane były jednocześnie cztery runy na razy, jednak z uwagi na rosnące zainteresowanie zwiększono częstotliwość do 6 zespołów z przewodnikiem co ok. 30min.
Mimo to z uwagi na bardzo duże zainteresowanie (w szczególności w ostatnich dniach) pierwszą, pełną odsłoną naszej wystawy “Misja po Układzie Słonecznym” na Śląsku, realizowaną w gliwickim FORUM, informowaliśmy że liczba dostępnych voucherów (narzuconych limitami osób w związku z obostrzeniami COVID-19) na warsztaty wewnątrz planet pneumatycznych, wyczerpuje się w ciągu pierwszej godziny od otwarcia punktu rejestracji uczestników wystawy! Niestety, z uwagi na przepisy i ilości osób znajdujących się danym namiocie na raz, a także konieczności wymiany powietrza w środku planet, liczba zwiedzających była ograniczona.
Jednak pomimo wyczerpania miejsc na warsztaty, wystawę można było cały czas zwiedzać z zewnątrz z audio-przewodnikiem przy użyciu własnych smartfonów z dostępem do internetu, skanując dostępne na wystawie QR kody przy namiotach planetarnych.
Uczestniczące rodziny, dzieci, seniorzy czy nawet grupy przedszkolne, miały okazję m.in. obejrzeć niewiarygodne efekty specjalne na planecie Jowisz, deszcz diamentowy na Saturnie, zmierzyć się z siłą wiatru symulowanego na planecie Neptun, poczuć mróz i siarkowodór… w Uranie, doświadczyć reakcji na różne efekty świetlne wewnątrz Słońca, czy w końcu dotknąć prawdziwych oktaedrytów na Merkurym lub sterować łazikiem na Marsie. Ciekawostką był fakt, że każdy przewodnik i przewodniczka za każdym razem oprowadzała po wystawie wg nieco innego scenariusza, których na potrzeby wystawy opracowano aż kilkadziesiąt. Dzięki temu każda rodzina mogła dowiedzieć się praktycznie coś innego lub zobaczyć szczegóły i eksperymenty, których nie widzieli poprzedni zwiedzający. Być może to właśnie dla tego wystawa była też aż tak interesująca, że wiele rodzin chciało zwiedzić ją nie raz.
Ekspozycja interaktywna była największą tego typu realizacją od 2017 roku, kiedy to eksponowana była rozszerzona wystawa “Bazy Marsjanskiej” Stowarzyszenia POLARIS – OPP w Lublinie. W tym roku mimo trwającego przecież stanu pandemii frekwencja była bardzo duża. Niezależny zespół ewaluacyjny pod kierownictwem Doroty Niestrój (członkini Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego), potwierdził udział ponad 2100 osób w warsztatach bezpośrednich, co stanowiło ok. 1/3 wszystkich osób, które wg naszych szacunków chciały zwiedzić wnętrza naszych planet. Oprócz tego nastąpiło aż 700 pobrań kodów QR z obszaru pasażu przez osoby zwiedzające planety z zewnątrz.
Wydarzeniu towarzyszyły liczne dyskusje w Internecie i na forach astronomicznych, media, a nawet rzadko spotykane wizyty ekipy telewizyjnej w centrum handlowym, która zrelacjonowała naszą wystawę do głównego wydania Katowickich Aktualności TV Regionalna. Mieliśmy także przyjemność gościć na tym ASTROEVENCIE dr Elżbietę Kuligowską z Obserwatorium Astronomicznego UJ, która wygłosiła dwukrotną prelekcję o planetach Układu Słonecznego w formie hybrydowej, otwartej. Wykładów wysłuchało blisko 200 osób łącznie, a na zakończenie rozdano nagrody w quzie wiedzy astronomicznej, gdzie można było wygrać kilka sztuk lornetek bądź małe, amatorskie teleskopy. Honorowy patronat nad wystawą objęła redakcja czasopisma Urania – Postępy Astronomii i dla najbardziej zaangażowanych rodzin wręczane były bezpłatne egzemplarze tego periodyku o kosmosie.
Mnóstwo osób pytało nas również kiedy znów będzie możliwość uczestnictwa w “Misji po Układzie Słonecznym”. Szczęśliwie taka okazja nadarzyła się już niebawem, bo na początku września 2021r. w Żywcu, jednak tam eksponowana była jedynie część wewnętrznego systemu, czyli planety skaliste. Pełna wersja wystawy wszystkich 9 planet najpewniej dopiero w 2022r., a w którym mieście – czas pokaże.
Zainteresowanych zorganizowaniem ekspozycji zarówno wszystkich jak i pojedynczych planet (także rotacyjnie), zapraszamy serdecznie do kontaktu na adres e-mail: polaris@op.pl lub tel. 695-14-29-49.