Wybierz się na wycieczkę po Układzie Słonecznym!

Wystawa interaktywna „Misja po Układzie Słonecznym” to pierwsza tego typu w Europie koncepcja prezentująca w innowacyjny sposób wszystkie, najważniejsze ciała niebieskie, do których można nie tylko wejść, ale i przeżyć symulowane zjawiska tzw. subklimatów planetarnych.

„Misja po Układzie Słonecznym” to wystawa polskiej produkcji, opracowana przez grupę popularyzatorów nauk ścisłych we współpracy z ekspertami uczelni wyższych, naukowcami  i pasjonatami współpracującymi ze Stowarzyszeniem POLARIS – OPP – organizacji funkcjonującej od 25 lat i mającej na swoim koncie krajowe realizacje m.in. eventów  „Jak ukraść księżyc” z popularnymi Minionkami,  „Zagraj w piłkę na… Marsie” podczas EURO2012, klasyczny i naśladowany przez wielu „ASTROEVENTS” i „Baza Marsjańska”, czy w końcu „Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS” goszcząca m.in. astronautę z NASA George’a D. Zamka lub Program Ciemne Niebo – Polska www.ciemneniebo.pl  oraz wiele innych.

Cała wystawa składa się z kompletu 10 namiotów planetarnych od 3 do 5m. średnicy każdy: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun oraz Słońce i Księżyc – ten ostatni w postaci 3m., pełnej kuli do ekspozycji np. na dachu galerii zakotwiczony jako reklama wizualna wystawy (w nocy świeci od środka tak jak prawdziwy Księżyc w pełni).

Kompletna wystawa będzie dostępna na wiosnę 2020r. (kwiecień/maj) i uwieńczy m.in. wyjątkową chwilę nadania przez Polskę nazwy „własnej planety pozasłonecznej”, przydzielonej  przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, o czym szerzej będzie się można dowiedzieć w mediach.

Koncepcja ta to pełny event, w którym oprócz wystawy będą prowadzone wewnątrz warsztaty podczas oprowadzania uczestników małymi grupami od planety do planety.

Wewnątrz każdego z namiotów, zwiedzający będą mieli okazję odczuć zbliżone, aczkolwiek symboliczne warunki panującej na konkretnych ciałach Układu Słonecznego. Przykładowo na planecie Mars będzie wysypana warstwa piasku ze skałami i łazik marsjański, którym będzie można sterować. W specjalnej gablotce wyeksponowany zostanie fragment skały z powierzchni Marsa (meteoryt impaktowy). Na Merkurym raz będziemy mieli do czynienia z bardzo wysoką temperaturą wygenerowana za pomocą nagrzewnic jako symbolika bliskości Słońca, a następnie za pomocą dmuchaw i klimatyzatorów stworzymy warunki przypominające bardzo długą noc na tej planecie wraz z odczuwalnym chłodem i zimnem.

Będzie można także dotknąć oryginalnych oktaedrytów – skał kosmicznych przypominających żelazną planetę Merkury,  a uczestnicy będą wkładać specjalne nakładki na buty pozwalające im poczuć nietypowe właściwości powierzchni merkuriańskiej.

 Jedną z ciekawszych planet będzie Saturn z pierścieniami, o nieco większych rozmiarach (ring o śr. do 7m.). W jego wnętrzu będzie unosić się kolorowy dym z wytwornic, jako imitacja gazowej atmosfery i powierzchni oraz wytworzone zostanie nietypowe ciśnienie wewnątrz namiotu, symulujące zjawisko zachodzące w jego wnętrzu (podobnie jak na Jowiszu, ale tam dodatkowo zwiedzaniu towarzyszyć będą symulowane, wirujące cyklony i błyskawice). Ciekawy będzie również Księżyc w rozwiązaniu pełnej kuli oświetlanej od środka nocą i z idealną wręcz precyzją odwzorowania szczegółów powierzchni Srebrnego Globu.

Nietypową realizacją będzie także podróż w stronę, albo raczej do wnętrza Słońca, tak jak to zrobiła w 2018 roku sonda kosmiczna Parker Solar Probe, która dokonała pomiarów bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej. W pneumatycznym modelu naszej gwiazdy będzie zainstalowane kilkadziesiąt lamp ledowych ze światłem o barwie 3500K, czyli zbliżone do temperatury barwowej światła słonecznego i prezentowana będzie analiza reakcji na intensywne światło oraz będzie można zbadać zjawisko rozszczepienia różnych rodzajów światłą. Zaś zainstalowane dmuchawy i nagrzewnice będą w bezpieczny sposób prezentowały efekt wiatru słonecznego. Uzyskany zostanie również symboliczny efekt rozbłysków fotosferycznych i zwiedzający dowiedzą się dlaczego jest on tak niebezpieczny dla naszych urządzeń elektronicznych. Nie zabraknie także planety Wenus gdzie symulować będziemy gigantyczny efekt cieplarniany i symboliczny opad siarki za pomocą wystrzeliwania żółtego proszku Holi jak podczas festiwali kolorów. Aby tam wejść uczestnicy otrzymają specjalne, pełne kombinezony ochronne zapewniające czystość odzieży i obuwia.

Będzie także oczywiście Ziemia przypominająca wewnątrz tropikalny las równikowy, dzięki wysokim roślinom, odgłosom puszczy, wodzie, czy w końcu Uran z gęstą, metanową atmosferą o wyjątkowym zapachu. Wystawę zakończy Neptun z błękitną wichurą rozpędzaną największym na rynku generatorem podciśnienia technicznego z prędkością wylotu powietrza do 100km./h. (na Neptunie jest 400km./h.)

Każda z pneumatycznych planet będzie omawiana przez przeszkolony personel obecny zawsze podczas oprowadzania uczestników. Dodatkowo zachodzące w nich zjawiska będą odbywały się przy aktywnym zaangażowaniu zwiedzających (wspólne uruchamianie urządzeń demonstracyjnych, wykonywanie eksperymentów, symulowanie warunków atmosferycznych czy wyjaśnianie nietypowych zjawisk z zadawaniem pytań). Każda z planet posiada opis parametrów oraz 2m. śluzę/tunel pneumatyczny do przygotowania “ekspedycji” do wejścia do środka planety, zaś uczestnicy otrzymają symboliczne paszporty planetarne!

Uczestnicy małymi grupkami będą przygotowywać się odpowiednio do wejścia w każdą planetę, poprzez ubranie odpowiedniej odzieży, zabezpieczeniu oczu okularami, czasami słuchu lub nawet włożeniu modelowych hełmów, stylizowanych na skafandry NASA.

UWAGA! Do każdej tygodniowej, pełnej wystawy do wygrania teleskop astronomiczny o średnicy lustra 150mm lub dwie lunety obserwacyjne o średnicy 70mm lub 5szt. lornetek 12×50!

Jako otwarcie wystawy proponujemy dodatkowo show w postaci symulowanego startu rakiety Ariane 44LP:

http://www.polaris.home.pl/astroevents/44lp.mp4

lub bezpłatną ekspozycję na kilka dni przed eventem samej 8m. rakiety wewnątrz obiektu jako zapowiedź wydarzenia.

Każda z planet to ok. 10-15min. warsztat ze zwiedzaniem i efektowne półkule planetarne jako wystawa robiąca ogromne wrażenie z zewnątrz, obsługiwana przez minimum 6-os. załogę ze Stowarzyszenia POLARIS – OPP.

Wystawa może być eksponowana w dwóch wersjach:

– jako same planety – kule usytuowane w dowolnym miejscu np. z podświetleniem od środka w nocy.

– jako planety z tunelami pneumatycznymi, do których można wejść i przeprowadzić opisywane powyżej warsztat.

Zestaw planet pneumatycznych można również dowolnie konfigurować, a eventy mogą odbywać się np. z wykorzystaniem jednej (np. samej Ziemi), kilku  (np. wewnętrzny Układ Słoneczny) lub całego kompletu namiotów (10 namiotów i śluz powietrznych).

Dodatkowo wystawę można rozbudować o kolejne atrakcje jak np. trenażer kosmiczny, tło fotograficzne do sesji zdjęciowych w strojach astronautów czy wystawę kolekcji meteorytów itp. Czas realizacji wystawy: od 2 do 14 dni.
Czas montażu pełnej wystawy: od 4 do 8 godzin.
Wymagana powierzchnia:  5x okręg o śr. 4m, 5x okręg o śr. 5m.
Miejsce ekspozycji: zarówno wewnątrz jak na zewnątrz (zalecana lokalizacja pod zadaszeniem).
Maksymalne obciążenie prądowe: do 3kW na planetę.
Maksymalna przepustowość: do 200os. na godzinę.