“Misja po Układzie Słonecznym” Wystawa interaktywna w Galerii Słonecznej

Jak wygląda powierzchnia Merkurego, struktury chmur na Jowiszu czy wielki pierścień Saturna? Jak prezentuje się okazałe oblicze naszej Ziemi? Jak brzmią dźwięki zarejestrowane na innych planetach? Tego wszystkiego można było dowiedzieć się podczas interaktywnej, kosmicznej wystawy, która odbyła się w Galerii Słonecznej w Radomiu.

Od 26 października do 7 listopada 2020r. wraz z Galerią Słoneczną można było odbyć niezwykłą, kosmiczną podróż. W centrum zagościła interaktywna wystawa, pierwsza tego typu w Europie koncepcja, prezentująca w innowacyjny sposób ciała niebieskie naszego rodzimego Układu Słonecznego, przygotowana przez Stowarzyszenie POLARIS – OPP zajmującym się aktywizacją społeczeństwa poprzez popularyzację astronomii oraz pokrewnych nauk ścisłych, we współpracy z agencją About Marketing & Communication – partnerem strategicznym projektu i marką Decormint. Wystawa “Misja po Układzie Słonecznym” dofinansowana została przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze Środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich 1a.

Podczas wystawy, dzięki gigantycznym modelom pneumatycznych planet, w rozmiarach od 3 do 5 m, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się samodzielnie m.in. jak nazwa się i co przedstawia dana planeta oraz jakie w rzeczywistości panują na niej warunki. Planety skaliste można było oglądać w ostatnim tygodniu października, wraz ze Słońcem i Księżycem, zaś w pierwszym tygodniu listopada zaprezentowano gazowe olbrzymy i niektóre planety karłowate. Pneumatyczne kule rozświetlały się także każdej nocy robiąc wrażenie nie tylko w środku, ale i na zewnątrz wśród przechodniów.

W Punkcie Informacyjnym Wystawy, zlokalizowanym nieopodal Słońca, od poniedziałku do soboty, w godz. 11:00 – 19:00 dyżurowała „astronautka” udzielająca informacji, w jaki sposób zwiedzić ekspozycję i wziąć udział w quizie z nagrodami o tematyce astronomicznej.

Finał wystawy w postaci KOSMICZNEGO QUIZU odbył się 7 listopada 2020 o godz. 15:00, w formie transmisji LIVE z Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej, a do wygrania było 5 lornetek astronomicznych. Warunkiem udziału w Finale, było pobranie przez klienta w Punkcie Informacyjnym Wystawy specjalnego kodu QR, który umożliwił wzięcie udziału w „meetingu” za pośrednictwem programu Zoom (kod QR przekierowywał na stronę, gdzie w dniu finału umieszczony został link). 7 listopada, pierwszych 100 Klientów, którzy zalogowali się ze swoich komputerów lub smartfonów, mogło brać udział w quizie astronomicznym i powalczyć o nagrody (inne osoby mogły obejrzeć relację live na YouTube poprzez streaming z „meetingu”).

W „nowej rzeczywistości”, z którą wszyscy zmagamy się w czasie pandemii, minimalizujemy ryzyko zakażenia się covid-19 poprzez wyeliminowanie kontaktu z przedmiotami, eksponatami wystawy i personelem obsługi. Wystawa miała więc charakter interaktywny, gdyż za pośrednictwem przygotowanych kodów QR można było dokładnie zapoznać się z opisami planet lub wysłuchać audioprzewodnika z wykorzystaniem własnych smartfonów – mówi Katarzyna Nagrodzka, przedstawiciel Galerii Słonecznej.

Kody QR odwoływały do przygotowanej wcześniej strony internetowej, gdzie klienci mogli znaleźć wszystkie informacje oraz dedykowane danej lokalizacji materiały (np. mapkę rozmieszczenia planet na terenie konkretnego pasażu, dni dostępności wystawy, informacje o konkursie on-line itp.).

Ekspozycja była nie tylko atrakcyjną formą wizualną i metodą bezpiecznej edukacji o kosmosie. Przyczyniała się bowiem także do zmniejszenia transmisji wirusa SARS-CoV-2. Po zamknięciu galerii odbywało się nocne oczyszczanie powietrza poprzez system filtracji ozonujący wnętrze planet, gdzie gromadziło się powietrze zaciągnięte z zewnątrz pasażu, w promieniu kilku lub nawet kilkunastu metrów od każdej z kul. Po zakończeniu procesu załoga, przemieszczając się po pasażu z włączoną turbiną,  rozpraszała strumieniem powietrza nagromadzony ozon.

Zwiedzanie wystawy odbywało się w maseczkach ochronnych zaś załoga przygotowywała ekspozycję zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Wystawa adresowana była do dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, rodzin z dziećmi, a także grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli. Niestety z przyczyn epidemicznych nie można było zwiedzać wnętrz planet tak jak to przewiduje pełna wersja eventu “Misji po Układzie Słonecznym”. Mimo to było dużo osób, które wracały kilkukrotnie aby zobaczyć zarówno pierwszą jak i drugą część wystawy (w pierwszym tygodniu można było zobaczyć planety wewnętrzne Układu Słonecznego, zaś w drugim – gazowe giganty i wybrane planety karłowate, czyli zewnętrzny Układ Słoneczny wraz ze Słońcem).

Przez dwa tygodnie trwania wystawy kody QR znajdujące się przy pneumatycznych planetach pobrano łącznie ponad 500 razy, co na czas pandemii jest naprawdę dużym sukcesem, podobnie jak statystyczna frekwencja zwiedzających wystawę, osiągająca nawet do kilkuset osób dziennie.

Wystawę promowano w licznych mediach jak i w formie reklamy wizualnej na terenie całego miasta.

Najbardziej zaangażowanym uczestnikom pozostaną jako pamiątka lornetki Delta Optical Voyager II 12×50, których 5szt. rozdano w formie quizów oraz kalendarze z planetami Układu Słonecznego wydawnictwa Decor Mint.

Niebawem ukaże się filmik autorstwa działu audiowizualnego Stowarzyszenia POLARIS-OPP, prezentujący m.in. realizację w Galerii Słonecznego w Radomiu. Zapraszamy do śledzenia naszego kanału na YouTube.